.....Apetyt na  kulturę chroni przed brakiem kultury

1251435
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
70
175
245
926627
7001
18201
1251435

Your IP: 3.235.182.206
2024-07-15 10:28

Danuta Rinn Festiwal

DANUTA RINN FESTIWAL
Organizator ? Fundacja Apetyt na Kulturę
Współorganizator ? Dom Kultury KADR   Studio Nagraniowe MEGAFON
Instytucje wspierające Danuta Rinn Festiwal ? STOART

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego , ZAiKS ,


Celem festiwalu jest popularyzacja dorobku artystycznego Danuty Rinn ? wyjątkowej,  uwielbianej, pogodnej, obdarzonej niesamowitym poczuciem humoru, puszystej i nieustannie swingującej Artystki Danuty Rinn.
Dla Danusi piosenki tworzyli najwybitniejsi ? autorzy, kompozytorzy i Danuta Rinn(ona) jako wykonawca, to ładunek energii dobry na każdy dzień, każdą pogodę i dla każdego ? człowieka starszego czy młodszego, ale człowieka ?patrzącego sercem?.
O artystach tak długo pamiętamy, jak długo żyją w naszych sercach, a żyją tak długo, jak długo ich śpiewamy,
?Ojcem Chrzestnym? Danuta Rinn Festiwal jest Włodzimierz Korcz ? muzyk, pianista, aranżer i kompozytor piosenek wielu artystów, w tym przebojów Danuty Rinn, przyjaciel Danuty Rinn i wielu innych artystów, wyjątkowo przyjazny muzyce i utalentowanym i wrażliwym ludziom w każdym wieku.
DANUTA RINN - Piosenkarka i pianistka, także aktorka. Ukończyła Średnią Szkołę Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu. Studiowała na Wydziale Kompozycji tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej  w klasie Stanisława Wiechowicza i Artura Malawskiego.W czasie studiów współpracowała jako pianistka i akompaniatorka ze szkołą tańca Mariana Wieczystego i Rozgłośnią Krakowską Polskiego Radia, a jako piosenkarka z Teatrem na Wozie i kabaretem ?Centuś?.
W 1963 r. przeniosła się do Warszawy. Dokonała pierwszych solowych nagrań radiowych latach 1964?1973 śpiewała w duecie Rinn - Czyżewski Od 1974 r. śpiewała solo. Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ?75 wystąpiła z własnym recitalem Rinndial. Śpiewała standardy jazzowe z niemieckimi big-bandami Kurta Edelhagena i Petera Herbolzheimera. W latach 1974?1979 występowała w Teatrze na Targówku w Warszawie. Od połowy lat 70. przez prawie 20 lat związana była z kabaretem ?Pod Egidą?. W okresie stanu wojennego brała udział w organizowanych przez Muzeum Archidiecezji Warszawskiej recitalach poetyckich. Dokonała licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i płytowych. Koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w ZSRR, Czechosłowacji, Bułgarii, NRD, RFN, Szwajcarii, Szwecji i na Węgrzech oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii.
Wystąpiła w operze Krakowiacy i Górale, sztukach teatralnych Kopciuszek oraz Królewna Śnieżka i krasnoludki. Zagrała epizodyczne role w ?- filmach fabularnych Bilans kwartalny (reż. Krzysztof Zanussi), Zazdrość i medycyna (reż. Janusz Majewski), Kariera Nikosia Dyzmy (reż. Jacek Bromski), Obrazki z życia (reż. Andrzej Kotkowski, filmach krótkometrażowych Hipoteza, Ona albo ja, Rozwód, serialach TV Doktor Murek (reż. Witold Lesiewicz), Adam i Ewa (reż. Filip Zylber), Niania (reż. Jerzy Bogajewicz), Graczykowie i Samo życie.
Jej karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji ?Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej? odcinek 93. Jest laureatką nagrody Towarzystwa Przyjaciół Opola na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ?75 za interpretację piosenki ?Gdzie Ci mężczyźni? Złotego Mikrofonu, przyznawanego przez austriacką firmę AKG w 1993 r.
Od 2002 r. Danuta Rinn z powodu złego stanu zdrowia mieszkała w Domu Aktora w Skolimowie. Choć była już bardzo chora (cierpiała na zaawansowaną cukrzycę), wciąż myślała o zorganizowaniu kolejnych koncertów, m.in. charytatywnych. Była matką chrzestną dziennikarki Kingi Rusin. Nie miała dzieci. Danuta Rinn zmarła 19 grudnia 2006 o 22.15 w szpitalu przy ulicy Wołoskiej w Warszawie. Pogrzeb artystki odbył się 22 grudnia na warszawskich Powązkach.

Prezes Fundacji Apetyt na Kulturę

Danuta Błażejczyk